تنظیم بازار میلگرد اینده قیمت فولاد و اهن افزایش قیمت اهن اسفنجی

تنظیم بازار میلگرد اینده قیمت فولاد و اهن افزایش قیمت اهن اسفنجی

 

تنظیم بازار میلگرد اینده قیمت فولاد و اهن افزایش قیمت اهن اسفنجی بازار فولاد امروز، پس از تقریبا ۴ روز تعطیلی، شروعی نسبتا هیجانی داشت، بطوری که تقریبا در بیشتر حوزه ها، کارخانجات در افزایش قیمت ها در حال رقابت با یکدیگر بوده و برخی از آنها به دفعات قیمتهای پیشنهادی خود را تغییر دادند، بطوریکه شاهد افزایش لجام گسیخته قیمتها در بازار مقاطع طویل فولادی بودیم.

تنظیم بازار میلگرد

در حوزه قوطی و پروفیل، افزایش حدودا کیلویی ۱۰۰ تومانی شنیده شد، بطوریکه در خصوص محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلیمتر، شنیده ها بیشتر در دامنه قیمتی ۵۴۵۰ الی ۵۵۰۰ تومانی با احتساب مالیات ارزش افزوده حکایت میکرد؛ هر چند قیمتهای بالاتری حتی تا ۵۵۵۰ هم‌ شنیده شد اما موردی و اندک بود.

در حوزه میلگرد آجدار، شنیده های ما از بازار در بازه قیمتی ۴۳۰۰ تا حدود ۴۶۵۰ بود که بنا بر آخرین اطلاعات جمع آوری شده از سطح بازار و اعلامی برخی از کارخانه ها به شاخص متوسط تقریبی ۴۴۶۰ تومان/کیلو با احتساب مالیات ارزش افزوده رسیدیم.

اینده قیمت میلگرد

بازار میلگرد آجدار امروز آن روی خشن و بی رحم خودش را به نمایش گذاشت، بطوریکه افزایش قیمت بین ۱۰۰ تا نهایتا ۴۰۰ تومانی را نسبت به روز پنجشبه هفته گذشته در برخی مبادی به دنبال داشت.

برخی از ناظمین یا ناظرین بازار، افزایش لجام گسیخته کنونی بازار را منطقی ندانسته و با توجه به آخرین قیمت های کشف شده معاملات صورت گرفته در بورس کالا، این وضعیت را نامتعادل و غیر موجه می دانند…

از جمله عوامل بنیادین تاثیر گذار بر سمت و سوی بازار؛ حداقل از لحاظ روانی؛ موضوع افزایش قیمت های جهانی و نرخ حواله دلار نیمایی است که به نوعی به التهاب بازار کمک نموده است.

 

ایرونمال

پدر خصوص انطباق اصلاحیه جدید دستورالعمل تنظیم بازار فولاد بر روند بازار، بنا بر توضیحاتی که امروز از زبان برخی از ناظرین بازار شنیدیم؛ متاسفانه ابهاماتی وجود دارد که میبایست هر چه زودتر برطرف شود،

بطوریکه متوجه شدیم عنوان شد که این دستورالعمل تنظیم بازار فولاد مختص نرخ پایه بورس کالا و با رعایت ضوابط خاصی و بر پایه مکانیزم رقابت های پلکانی تقاضای بورس است و نمیتوان آنرا به بازار فروش نقدی یا نقطه ای (spot) تعمیم داد. ناظم بازار در حال حاضر معتقد به وجود حباب قیمتی حدودا ۴۰۰ الی ۶۰۰ تومانی فاصله بین بورس تا بازار است.

دستگاه فنس

متاسفانه در اصلاحیه جدید دستورالعمل تنظیم بازار فولاد، تمرکز اصلی در جهت کنترل بازار حول محور نرخهای کشف شده بورس کالا قرار گرفته، در حالیکه راهکار یا ابزار مشخصی برای مهار یا تنظیم زنجیره تامین بخش واقعا خصوصی موازی با زنجیره تامین خصولتی و فعال در خارج از بورس کالا در نظر گرفته نشده است،

این موضوع خود به نوعی باعث دوگانگی بازار شده، بطوریکه امروز به جایی رسیده ایم که متوسط نرخهای اعلامی خارج از بورس کالا و فروش مستقیم برخی از کارخانجاتی که بالاتر از نرخ کشف شده در بورس کالا اقدام به فروش میکنند؛ حداقل حدود ۴۰۰ تا ۷۰۰ تومان بالاتر از نرخ کشف شده بورس کالاست .

 

فولاد

آخرین نرخ کشف شده موزون بورس کالا ۳۶۰۰ تومان ( بدون مالیات ارزش افزوده ) در تاریخ هفدهم بهمن ماه در خصوص میلگرد آجدار فولاد خراسان به ثبت رسیده، درحالیکه متوسط نرخ کنونی بازار خارج از بورس کالا، بنا بر شنیده ها بین ۳۹۵۰ تا حدود ۴۲۵۰ تومان اعلام شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *