خودرو-فولاد اب از اب تکان نخورد-سفته بازان خودرو برنده شدند

خودرو-فولاد اب از اب تکان نخورد-سفته بازان خودرو برنده شدند

 

خودرو-فولاد اب از اب تکان نخورد-سفته بازان خودرو برنده شدند ضرر و زیان حدود ۱۵ درصدی سفته بازان حوزه دلار و طلا تنها طی ۱۰ روز گذشته ! در حوزه فولاد آب از آب تکان نخورد ! سفته بازان خودرو اما برنده شدند …

 

خودرو

حدود ۱۰ روز پیش؛ یا روز سیزدهم آبان، مقارن با آغاز عملیاتی شدن مرحله دوم تحریم‌های اقتصادی و ناجوانمردانه آمریکا در خصوص ایران؛ و همزمان با اوج التهابات حاکم بر برخی از بازارهای کالایی از جمله طلا و حوزه بازار حاشیه ارزی؛ اعلام رد پذیرش لایحه CFT از سوی سخنگوی شورای نگهبان هم به نوعی به گمان برخی از فعالان حوزه اقتصاد مبنی بر افزایش این التهابات ارزی و اقتصادی ایران افزود؛ گمانی که تا به امروز نه تنها عملی نشد؛ بلکه در جهتی معکوس حرکت کرد؛ در این زمان دلار حاشیه به نقطه اوج ۱۵۰۰۰ تومانی رسیده و مظنه طلا هم تا ۱،۹۰۰،۰۰۰ تومان را در نوردیده بود.

 

سفته

برخلاف گمانه‌زنی های صورت گرفته برخی و از آنجاییکه سمت و سوی بازار ایران اغلب اوقات غیر قابل پیشینی بوده است؛ دلار حاشیه بازار تا به امروز و این لحظه کاهش حدود ۲۰۰۰ تومانی را پشت سر گذاشته و مظنه طلا هم به کمک روند نزولی انس جهانی و عقب‌نشینی دلار حاشیه بازار؛ به ۱،۶۰۰،۰۰۰ تومان تنزل پیدا کرده است. این کاهش کم سابقه حدودا ۱۵ درصدی دلار حاشیه بازار و حدودا ۱۷ درصدی بازار طلا طی حدود ۱۰ روز گذشته موجب شد تا بر خلاف تصور و پیش‌بینی برخی افراد؛ نه تنها از هیجان افزایشی در این حوزه ها خبری نشد بلکه بازار با ادامه این کاهش ها به نوعی به آرامش ضمنی دست پیدا کرد.

 

قیمت دلار

خودرو-فولاد-اخبار خودرو-قیمت خودرو-افزایش قیمت خودرو-قیمت فنس-توری حصاری-سیم خاردار در حوزه خودرو اما به واسطه وابستگی شدید به حوزه‌های وارداتی در خصوص تامین برخی قطعات وارداتی در این صنعت؛ هنوز التهابات قیمتی ادامه دارد و بطوریکه شنیده شد برخی از خودروها مثل ساندرو، افزایش حدودا ۱۰ میلیون تومانی را طی این ۱۰ روز پشت سر گذاشته است. در ‌کل قیمت های پیشنهادی بازار غیر رسمی این کالا طی ۱۰ روز گذشته از حالت انجماد و رکود به وضعیت افزایشی تغییر مسیر داده است .

 

کاهش قیمت دلار

در حوزه فولاد اما شرایط کاملا متفاوت دیده میشود؛ همانطوریکه بارها عنوان شده، این حوزه به دلیل عدم وابستگی قابل توجه به بازارهای وارداتی و مازاد تقریبا ۲.۵ برابری تولید در کشور؛ شاهد یکی از آرام ترین بازارها حداقل طی ۲ ماه گذشته بوده است؛ تغییر شرایط فصلی و کاهش قابل توجه تقاضای داخلی؛ برخی محدودیتهای به وجود آمده در سمت حوزه‌های صادراتی و بالاخره رکود قابل توجه در سمت ساخت و ساز و مسکن از جمله مهمترین دلایلی بوده‌اند که موجب شد

قیمت طلا

تا انگیزه سفته‌بازی در این حوزه طی دو ماه گذشته به حداقل ممکن کاهش پیدا کند؛ از اینرو حدودا دو ماهی است که شاخص متوسط نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی در محدوده نرخ ۴۴۰۰ الی ۴۵۰۰ تومان/کیلو ( توام با مالیات ارزش افزوده) بدون توجه محسوس به هرگونه محرک خارجی به راه خود ادامه داده‌ است و طی این مدت نوسانات محسوسی نداشته به جز افزایش خزنده قراضه آهن و در مقابل کاهش آرام آرام شاخص متوسط نرخ محصول نهایی در بازار طی ۱ ماه گذشته و در نهایت در تنگنا قرار گرفتن فولادسازان بخش واقعا خصوصی که به نسبت بخش نیمه دولتی؛ از وابستگی بیشتری به این مواد اولیه برخوردار هستند.

قیمت ارز

اکنون به جایی رسیده‌ایم که تقریبا میتوان گفت ا‌کثر فعالان اقتصادی بازار داخلی کشور در حوزه های مختلف کالایی؛ در یک وضعیت تقریبا مبهم و با دورنمای غیر قابل پیشینی قرار گرفته اند و تقریبا میتوان گفت که تعریف هرگونه نقشه راه و استراتژی بلند مدت در این وضعیت تقریبا غیرممکن یا بسیار دشوار است؛ لذا بنظر میرسد که فعلا تنها استراتژی قابل اتکاء؛ برداشتن گامهای احتیاطی و پیشبینی برای تنها یک روز بعد باشد !
تا چه پیش آید …

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *